Rafał Sztucki

Rafał Sztucki to wybitny absolwent Szkoły Zespołów – prywatnej szkoły muzyki rozrywkowej w Ostrzeszowie. To aktywny muzyk nagrywający płyty, koncertujący (obecnie z zespołem Fastaa) , obecny też m. in. na Liście Przebojów Programu 3 Polskiego Radia.

Rafał Sztucki jest absolwentem Szkoły Zespołów w Ostrzeszowie w klasie fortepianu i gitary, ale także wokalu. Jest autorem wielu kompozycji, które gra ze swoim autorskim składem. Do Szkoły Zespołów – prywatnej szkoły muzyki rozrywkowej w Ostrzeszowie trafił już jako dorosły facet, który wcześniej już popełnił kilka płyt (z zespołami LowCut i Lutownica), zagrał wiele koncertów, miał wyrobiony pogląd na muzykę. Jednak nie grał wcześniej improwizacji, partii solowych. Nie znał zasad harmonii. Po nagraniu trzeciej płyty zdał sobie sprawę, że może nagrać jeszcze jedną taką samą, albo nawet kilka, ale nie będzie tam słychać rozwoju. Wtedy trafił do szkoły. Rafał nie jest typem wirtuoza, ani improwizatora, to zwykły gość z kapeli, ale wystarczy mu dać jakiś polirytm, albo niezwykły akord, rodzaj timingu, cokolwiek, a ciekawe pomysły muzyczne po prostu się z niego „wylewają”. Ten rodzaj talentu cenimy w naszej szkole najbardziej.

Rafał Sztucki - absolwent prywatnej szkoły muzycznej w Ostrzeszowie i online
koncert Fastaa 2024

Co daje Szkoła Zespołów w Ostrzeszowie – prywata szkoła muzyki rozrywkowej w Ostrzeszowie i Online?

W naszej szkole Rafał nauczył się zasad kompozycji, aranżacji, ale też improwizacji. Poznał tajniki harmonii jazzowej zwłaszcza od strony prowadzenia głosów. Te umiejętności wykorzystał na nowej płycie Fastaa, gdzie ku zaskoczeniu realizatora użył czterodźwięków, prowadził głosy wiodące, podkreślał seksty i nony w liniach wokalnych (czego wcześniej nie robił), bawił się rytmami, timingiem, dynamiką i akcentami. Jednym słowem – nie „przestawiając się na jazz” odkrył tajniki muzyki, które z łatwością włączył do swojego naturalnego języka wypowiedzi w ulubionym gatunku. To odróżnia naszą szkołę od typowych wydziałów muzyki rozrywkowej na akademiach muzycznych. Nie uczymy „bebopowych fraz” i „spisywania bebopowych improwizacji oraz późniejszego uczenia się ich” (co na pewnym poziomie zaczyna bardziej przeszkadzać, niż pomagać w stawaniu się artystą, czyli w szukaniu własnego stylu), ale dajemy narzędzia do rozumienia całej muzyki (także wspomnianych bebopowych fraz). To daje możliwość korzystania z tych samych narzędzi, co twórcy bebopu, albo np. Fryderyk Chopin w dowolnym gatunku muzycznym, bez karkołomnych ćwiczeń technicznych.

W 2021 roku był bohaterem jednego z artykułów w lokalnej prasie. W artykule czytamy jego wypowiedź:

Rafał Sztucki o prywatnej szkole muzycznej w Ostrzeszowie
Rafał Sztucki Artykuł w Czasie Ostrzeszowskim (2021)

„Szkoła Adama otwiera wrota do nieskończonej kreatywności. Kiedy mając kilkanaście lat łapiesz w rękę gitarę i zaczynasz grać punk rocka, masz ogromną przyjemność z gry, flow Cię niesie, fruwasz. Grasz riff, bębniarz prosty beat na 4/4, basista jednym palcem to samo, co Ty i jest cudownie. Później małymi krokami metodą prób i błędów coś poprawiasz, uczysz się nowych rzeczy na ucho, ale idzie to mozolnie. Niby do przodu, a jednak nadal jesteś użytkownikiem instrumentu strunowego, a nie gitarzystą, bo nie masz narzędzi.

Niby nagrałeś kilka płyt i są całkiem dobre, bo przecież kilku podobnych do Ciebie muzyków je robiło i każdy wniósł do tych nagrań coś od siebie pomysły, doświadczenie, talent, estetykę.
I co dalej? Jeśli Ci to wystarcza nagrywasz kolejną taką samą płytę i być może jeszcze jedną, znów taką samą. Jeśli jednak czujesz że czegoś Ci brakuje to już postawiłeś pierwszy krok do rozwoju, drugim trudnym krokiem może być przełamanie obawy że ktoś powie, że Twoje umiejętności i wiedza są zbyt małe, mimo 20 lat grania. Trzeci krok to już formalność: zapisujesz się do szkoły.
Masz szczęście, że w malutkim Ostrzeszowie jest ktoś, kto otworzy Ci drzwi do naprawdę szybkiego rozwoju.
Po dwóch latach Szkoły Adama mam jeszcze większą zajawkę na Muzykę, niż 20 lat temu. Myślę że nie trzeba więcej dodawać. Pamiętaj, czas się znajdzie!!!”.

Rafał także interesuje się zagadnieniem „własnego stylu”, pracuje obecnie nad elementami muzyki rzadko pojawiającymi się w jego ulubionym gatunku. Płynnie przemieszcza się między śpiewaniem, graniem na gitarze i wykorzystaniem elektronicznych instrumentów do produkcji muzyki (te umiejętności też rozwinął w naszej szkole na serii lekcji o programach DAW i wykorzystaniu VST).

Płyta Fastaa – „Czas”

Płyta cieszy się zainteresowaniem fanów i organizatorów koncertów. Poszczególne utwory prezentowane były na Liście Przebojów Programu 3.

Rafał Sztucki płytę nagrał już jako absolwent Szkoły Zespołów – prywatnej szkoły muzycznej w Ostrzeszowie. Adam Fulara nie skomponował na płycie ani jednej nuty, mimo wszystko sam Rafał twierdzi, że nauka w naszej szkole miała ogromny wpływ na to, co znalazło się na płycie. W jednym z wpisów na forum FB czytamy wypowiedź Rafała Sztuckiego:

Chciałbym jednak wspomnieć o jeszcze jednej osobie, która niewątpliwie miała ogromny wpływ na to co na tym albumie znajdziecie.
Adam Fulara, bo o nim mowa, nie pracował ani przy komponowaniu utworów, ani podczas nagrywania tej płyty, a mimo to w ogromny sposób przyczynił się do tego, jak ta płyta brzmi.
Kilka lat temu postanowiłem rozpocząć naukę pod jego okiem w Szkoła Zespołów Adama Fulary pod patronatem magazynu „Gitarzysta”
Dziś wiem, ze jeśli chodzi o rozwój muzyczny, to była najlepsza decyzja w moim życiu.
To czego się pod jego okiem nauczyłem sprawia, iż na nowo jestem głodny tworzenia muzyki.
Ten głód jest nawet większy, niż kiedy w wieku kilkunastu lat pierwszy raz wziąłem do ręki gitarę.
Dlaczego tak jest?
Z prostej przyczyny. Dziś mam wiedzę i narzędzia by dalej się rozwijać.
Wiem gdzie szukać inspiracji, jak wykorzystywać elementy muzyki jak się tym bawić i tworzyć coraz lepszą muzykę . Jestem przekonany o tym, że to dopiero początek. Bo jest jeszcze dużo do odkrycia. 😀
Dziękuję!
I jeszcze jedno.
Zapewniam, niezależnie od tego czy grasz metal, klasykę czy disco, jeśli tylko chcesz się rozwijać to jego szkoła jest dla Ciebie najlepszym adresem.
Polecam!!! 💪😀👍

Rafał Sztucki - opinia o Szkole Zespołów - prywatna szkoła muzyki rozrywkowej w Ostrzeszowie
Opinia Rafała (2024) o Szkole Zespołów – prywatnej szkole muzyki rozrywkowej w Ostrzeszowie i Online

Odnośniki do projektu Fastaa

Trzymamy mocno kciuki za kolejne muzyczne pomysły Rafała Sztuckiego. To jeden z tych artystów, z których „wylewa się” muzyka strumieniem prosto z wyobraźni. Ktoś może zapytać – po co mu więc szkoła? Szkoła sprawia, że ta wylewająca się muzyka nie jest tak „schematyczna”, jest znacznie bogatsza w szczegóły związane z elementami muzyki, otwiera wyobraźnię.

Starsze projekty

Rafał Sztucki grał też w zespołach LowCut i Lutownica, z którymi koncertował w całym kraju i nagrywał płyty, zdobywał także nagrody w konkursach. Był to okres zanim zaczął naukę w naszej szkole. Kilka odnośników do twórczości tych zespołów:

LowCut:


Lutownica:

Rodzinna nauka muzyki

Mimo, że Rafał Sztucki bardzo poważnie podchodzi do muzyki, ćwiczeń, rozwoju słuchu i wiedzy, to oprócz tego wykorzystał okazję do wspólnego muzykowania z dziećmi w naszej szkole. Taki tryb nauki pozwala rodzicom wspólnie z dziećmi rozwijać swoje zainteresowania. Razem z Gabrysią (klawisze) i Julianem (Perkusja) zagrali wspólnie wiele standardów i piosenek, a nawet kilka razem skomponowali. Poniżej wersja Blue Monka, Gabrysia występuje razem z tatą. Ten standard wspólnie też wykonali na Jam Session w ostrzeszowskim Alchemiku w lipcu 2023.

Solowy projekt Rafała Sztuckiego

Rafał zaczął też pracę nad swoim solowym projektem. Co to dokładnie będzie? Tego nie chciał zdradzić, ale coś zupełnie innego, niż w przypadku dotychczasowych produkcji. Rafał jest multiinstrumentalistą, nauczył się obsługiwać programy DAW, różne wtyczki VST, jest fanem m. in. syntetycznych basów. Będziemy śledzić jego dokonania.