Ewa Owczarek

Ewa Owczarek jest basistką – wybitną absolwetką Szkoły Zespołów – prywatnej szkoły muzycznej  w Ostrzeszowie, gdzie pod okiem Adama Fulary uczyła się gry na gitarze basowej od podstaw (rocznik 2010 – 2013). Ukończyła Szkołę Zespołów z oceną celującą. Po zakończeniu szkoły z powodzeniem zdała na studia z kulturoznawstwa i potem studia magisterskie z muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim, które ukończyła kilka lat temu.

Po zakończeniu Szkoły Zespołów w Ostrzeszowie (po 2013) nagrała kilka utworów, które stały się viralami. Najbardziej znany był utwór Jana Sebastiana Bacha pt. „J. S. Bach – Suite No. 5 in C minor, BWV 1011 Courante – Bass Guitar”. Nagranie cieszyło się ogromną popularnością, zdobyła uznanie społeczności „Bass Guitar United”, gdzie je obejrzało ponad 650 tys. widzów. Potem ze względu na naruszenie praw autorskich (błędnie automatycznie przypisane na Facebook) nagranie zostało usunięte, ale pojawiło się wtedy na YouTube.

Laureatka konkursów

Jeszcze w trakcie nauki w „Szkole Zespołów” Ewa wielokrotnie wygrywała liczne konkursy muzyczne, m. in. kilkukrotnie I miejsce w konkursie „Dni Kultury Szkolnej” w kategorii instrumentalnej (m. in. pamiętne brawurowe wykonanie utworu „Seventh Day” w metrum 11/8 z zespołem The Foomix), oraz I miejsce w lokalnym Konkursie Kolęd i Pastorałek” oraz wyróżnienie w konkursie „Piosenek Patriotycznych” (w sumie 7 nagród w latach 2010-2013). W 2018 roku odebrała nagrodę basistka dekady przyznawaną najlepszym uczniom naszej szkoły, co odnotował magazyn „Gitarzysta”.

Ewa Owczarek w Gitarzyście
Ewa Owczarek w „Gitarzyście” 2018 rok

Ewa Owczarek - Czas Ostrzeszowski 2015 rok
Czas Ostrzeszowski – 2015

Ewa grała w wielu zespołach metalowych, rockowych i popowych na terenie Ostrzeszowa (m. in. The Foomix, Septimus, duet z Pauliną Warszawską) i we Wrocławiu, występowała też w duecie z Adamem Fularą w programie standardów jazzowych.

Ewa Owczarek i Adam Fulara na wspólnym koncercie
Ewa Owczarek i Adam Fulara – audycje muzyczne w Gimnazjum Nr 2 w Ostrzeszowie

Henry Purcell

Ciekawostką jest fakt, że w trakcie nauki w naszej szkole są takie trzy lekcje w ostatnim roku nauki, gdzie tłumaczymy historię muzyki po kolei epokami, oraz narzędziami muzycznymi wprowadzanymi w danej epoce jako nowe. Jako zadanie domowe trzeba było przejrzeć nagrania różnych kompozytorów z kolejnych epok i znaleźć jednego ulubionego kompozytora, którego muzyka nas poruszyła najbardziej. Po pewnym czasie Ewa przyszła na zajęcia i oznajmiła, że jest nim Henry Purcell – kompozytor ery renesansu. Można powiedzieć, że tak się zaczęło symboliczne zainteresowanie muzykologią. Na jej kanale pojawiły się m. in. nagrania J. B. Lully’ego.

Absolwentka muzykologii

Nagrywała muzykę instrumentalną dawnych mistrzów na basie, a także covery utworów metalowych, popowych i rockowych. Jest bardzo wszechstronną i sprawną basistką. Jednak największym sukcesem jest fakt, że po trzyletnim przygotowaniu w Szkole Zespołów była w stanie zdać na muzyczne studia i je ukończyć (jako jedyna osoba na swoim akademickim roku bez ukończonych szkół państwowych I i II st.), a to wystarczy, aby zaliczyć Ewę do grona wybitnych absolwentów prywatnej szkoły muzycznej w Ostrzeszowie.

. Ewa Owczarek - Czas Ostrzeszowski