Program naszej szkoły skupia się głównie na muzyce rozrywkowej i stanowi dopełnienie programu tradycyjnej szkoły muzycznej, która kształci w kierunku wykonywania muzyki klasycznej. Tylko kilka pierwszych tematów dotyczących czytania nut pokrywa się z programem szkół muzycznych.

Autorski program (dostępny w sekretariacie) został opracowany w oparciu o:

• metody ćwiczenia groove i swingowanie (by nasza muzyka zaczęła \”pływać\”).
  • harmonię opartą o naturalne czterodźwięki i substytuty dominant, (zastosowanie: hip-hop, r\’n\’b, pop, jazz, blues)
  • metody improwizacji oparte na pracy motywicznej i maksymalnym efekcie melodyjności. (wszystkie gatunki)
  • metody budowania i rozładowywania napięć w melodii, improwizacji i harmonii (wszystkie gatunki)
  • metody manipulacji rytmem – granie za beatem, granie przed beatem (wszystkie gatunki, także klasyka)
  • nowoczesne metody akcentowania w muzyce (wszystkie gatunki, zwłaszcza hip hop, muzyka improwizowana)
  • nietypowe metrum i polimetryczność (rock progresywny, heavy metal, jazz, crafty)
  • Budowanie form muzycznych – kompozycję i aranżację piosenek, rozrywkowej muzyki instrumentalnej
  • Czytanie i interpretacja nut w oparciu o REALBOOK (standard w uczelniach jazzowych), a także metody reharmonizacji prostych melodii ze śpiewników

Program nie jest prosty, ale aby ukończyć kurs wystarczy opanować prezentowane zagadnienia w stopniu podstawowym. Dla bardziej ambitnych będzie specjalny egzamin końcowy zorganizowany z udziałem najlepszych polskich muzyków, oraz dyplom ukończenia podpisany przez egzaminatorów. Osoby te (ale nie tylko te) też będą promowane w magazynie Gitarzysta.

W skrócie można powiedzieć, że Adam Fulara, ostrzeszowski muzyk który w tej chwili koncertuje na całym świecie solo i z zespołem (USA, Meksyk, Irlandia, Belgia, Niemcy, Portugalia, Włochy), zdobył wiele nagród, a także jest pedagogiem i prowadzi warsztaty muzyczne w czasie festiwali na całym świecie, chce się podzielić swoim doświadczeniem i pomóc muzykom z naszego regionu w efektywnym rozwijaniu swojej pasji.

Absolwent naszej szkoły będzie umiał:

• wykorzystać swoje pomysły muzyczne i aranżować je pod kątem zespołu w którym gra
  • improwizować w podkładach opartych o proste utwory (np. znane powszechnie z radia)
  • panować nad stresem w czasie występów z zespołem
  • sprawnie nagrywać w przypadku przyszłych nagrań w studiu
  • budować linie melodyczne na swoim instrumencie pod kątem gry w zespole
  • promować swoją twórczość, organizować koncerty itp.
  • przede wszystkim odnajdzie swoją tożsamość jako artysta-muzyk poprzez odnalezienie swojego miejsca w muzyce.

Tego nie zapewniają szkoły muzyczne w tradycyjnym cyklu kształcenia na żadnym poziomie, przyjdź do nas i rozwiń swoją pasję!!

Co konkretnie potrafią absolwenci? Wszystkie pozycje z listy uczymy pod kątem zastosowania w muzyce na przykładach przebojów radiowych, standardów oraz popularnych utworów muzycznych. Uczeń powinien umieć nie tylko zagrać skalę np. całotonową, ale wiedzieć jak ją wykorzystać w taki sposób, by brzmiała melodyjnie i naturalnie.

Lista zagadnień:

Pojęcia ogólne

• Znajomość elementów muzyki (15), pojęcie muzykalności
    • Podstawowa znajomość zapisu nutowego, dwa klucze

Kształcenie słuchu

• Rozpoznawanie kolorów harmonii – tj. składników akordowych w melodiach
    • Rozpoznawanie interwałów
    • Rozpoznawanie wszystkich rodzajów czterodźwięków naturalnych
    • Rozpoznawanie prostych melodii i progresji ze słuchu (bez instrumentu)
    • Rozpoznawanie trybu melodii – siedem skal modalnych

Rytm

• Rytmy podstawowe 4/4, pojęcie akcentu
    • Swingowanie w improwizacji i kompozycji
    • Synkopowanie w improwizacji i kompozycji
    • Rytmy nieparzyste, wszystkie warianty od 3/4 do 11/4 w przykładach utworów
    • Polirytmy 2:3, 3:4 (obowiązkowo), oraz wszystkie warianty połączeń do 7*, różne grupowania i przesunięcia polirytmów np. w muzyce metal i trance
    • Polipulsja – dwa rodzaje agogiki w improwizacji, w jednym czasie
    • Polimetryczność
    • Granie przed i za beatem
    • Akcentowanie synkopowane szesnastkowe (tzw. koci ruch)

Forma

• Forma bluesa
    • Forma AABA
    • Rhythm changes
    • Blues parkerowski i inne rodzaje form bluesowych
    • Tworzenie własnej formy muzycznej

Melodia

• Improwizacja i komponowanie melodyczne oparte na harmonii i na skalach
    • Świadome granie/śpiewanie składników akordów z podkładu (np. nona drugiego akordu).
    • Pentatoniki: dur, moll i dominantowa
    • Blue notes, dźwięki spoza systemu temperowanego
    • Gama durowa, molowa (naturalna, melodyczna, harmoniczna)
    • Szybkie i efektywne stosowanie zaawansowanych skal, schematy symetryczne skal niesymetrycznych